Mærkning af produkter (GPSR og CLP)
Introduktion
Med introduktionen af GPSR (General Product Safety Regulation) og CLP (Classification, Labelling and Packaging) har EU indført nogle regler for, hvordan kunder på din webshop skal informeres omkring produkters oprindelse og sammensætning når de sælges i et EU-land.
Vi henviser til e-mærkets introduktion til de nye regler:
- Nye regler for oplysningspligt ved fjernsalg til forbrugere
- Webshops skal nu vise produkters fareoplysninger
Tilføjelse af fabrikant- og produktoplysninger
Vi kan bruge Ekstra felter til, at tilføje de nødvendige informationer til produktet, hvilket omfatter producentens oplysninger og oplysninger omkring produktet som beskrevet nærmere i e-mærkets artikel.
Når produkttypen er oprettet kan vi oprette de ønskede felter f.eks. Producent, Materialer osv. og tilknytte typen til vores produkt så vi kan udfylde felterne med de ønskede oplysninger:
Læs vores guide til oprettelse af ekstra felter her.
Tilføjelse af dokumentation
Dokumentation tilføjes produktet som PDF-dokument. Det kan både være sikkerhedsdokumenter, varedeklarationer og brugsvejledninger. Rediger det ønskede produkt og klik på sektionen Avancerede indstillinger for, at vise indholdet. Klik på Upload ud for Teknisk dokumentation for, at tilføje en fil:
Du kan efterfølgende tilføje en Link overskrift i feltet ved siden af for, at give dokument-linket en passende titel. Husk, at gemme dine ændringer. Dokumentet vil herefter være synligt på produktkortet. Husk, at gemme dine ændringer.
Bemærk: Hvis du benytter et tilpasset (custom) design er variablerne til udtræk af ekstra felter ([[CustomField1]] mv.) og fil-download ([[PdfLink]]) ikke nødvendigvis til stede på produktbladet, og skal derfor tilføjes dit design af den designpartner, som har foretaget den øvrige tilpasning.
Faremærkning under CLP-forordningen
Hvis du sælger produkter, som falder ind under CLP-forordningen (det kan f.eks. være rengøringsmidler, kemikalier, maling, mv.) skal du sørge for, at mærke produkterne på din webshop, så det fremgår tydeligt, hvis produkterne indeholder farlige stoffer.
Mærkningen af produkter skal, ud over informationerne vi allerede har gennemgået ovenfor i GPSR-sektionen, omfatte følgende på produktkortet i shoppen:
- Faremærkning: Skal være synlig på produktkortet med relevante farepiktogrammer, signalord og faresætninger. Til dette formål kan du bruge Miljøstyrelsens generator:
Generatoren giver mulighed for, at downloade faremærket i forskellige formater f.eks. som billede til indsætning i produktbeskrivelsen.
- Oplysning: Sætningen “Læs altid og følg altid oplysningerne på produktets etiket” skal fremgå på siden.
Eksterne artikler vedr. mærkning (GPSR)
- e-mærket: Nye regler for oplysningspligt ved fjernsalg til forbrugere
- Sikkerhedsstyrelsen: Krav til information og mærkning ved fjernsalg fra december 2024
- Sikkerhedsstyrelsen: Nye krav til mærkning ved salg af produkter fra december 2024
- European Commission: General Product Safety Regulation
Eksterne artikler vedr. faremærkning (CLP)
- e-mærket: Webshops skal nu vise produkters fareoplysninger
- Miljøstyrelsen: CLPupdate
- Download Miljøstyrelsens one-pager med de nye regler her.
- Lav din egen faremærkning til netbutikken